Devridaim makinalar mümkün mü?

Hans-Peter Gramatke'nin mıknatıslı arabası. Öndeki at nalı şekilli mıknatıs arabadaki demiri çekecek ve enerji harcamadan yol alınacak(!) Fren sistemi de düşünülmüş. Hans-Peter Gramatke's magnet-mobile. The magnet pulls the iron anvil. Note the brake lever that rotates the horseshoe magnet to stop the vehicle.
Hans-Peter Gramatke’nin mıknatıslı arabası. Öndeki at nalı şekilli mıknatıs, arabadaki demiri çekecek ve enerji harcamadan yol alınacak(!) Fren sistemi de düşünülmüş. Gramatke bu çizimi konuyla dalga geçmek amaçlı hazırlamış. http://www.hp-gramatke.net/perpetuum/english/page0220.htm
Hans-Peter Gramatke’s magnet-mobile. The magnet pulls the iron anvil.
Note the brake lever that rotates the horseshoe magnet to stop the vehicle.

İnsanlık ezelden beri sonsuz enerji üreten ya da enerji kaybetmeden iş yapmaya devam eden cihazlar üretmeyi arzu etti. Bilimin bugün geldiği nokta açısından böyle bir şey mümkün görünmüyor. Yine de sosyal medyada bu konuda son derece popüler aldatıcı içeriklere rastlıyoruz. Bu popüler videodaki cihazlar ilk hareketin dışında ekstra enerji ile çalışıyorlar, hiçbiri yukarıda anlatılan hedefi gerçekleştirebilen cihazlar değil:

Ekstra enerji olmadan sadece ilk hareketle çalıştıklarında çok kısa süre içinde duracak ya da hiç çalışmayacak olan bu cihazların çalışma prensipleri ile ilgili yorumlar:

http://physics.stackexchange.com/questions/79334/are-the-perpetual-machines-in-this-video-really-perpetual

Bir başka video, sonsuz akmaya devam eden tüpdeki sıvı ile güzel dalga geçmiş ve 1 milyon izleyiciye ulaşmış. Sonsuz döngü sorununu su yerine bira kullanarak çözüyor(!) Bu videonun sonlarında sıvıyı pompalayan elektrik motorunun kordonunu görmek mümkün 🙂

Eski çağlardaki mucitler, matematikçiler bu işlere çoook kafa yormuş, ama nafile:

http://www.lhup.edu/~dsimanek/magazine/perpet.htm

https://www.lhup.edu/~dsimanek/museum/serious/serious.htm

Çok güzel bir site, Çalışmayan Makinalar Müzesi:

https://www.lhup.edu/~dsimanek/museum/unwork.htm

Bir başka güzel kaynak:

http://www.hp-gramatke.net/perpetuum/

Bir Cevap Yazın